Znížené libido

Hoci je to pre niekoho neuveriteľné, existujú ľudia, ktorým chýba sexuálna túžba, chuť na sex; a to dlhodobo (pomerne vzácna asexualita) alebo dočasne (znížené libido). Znížené libido sa môže týkať najmä žien. Pri mužoch je veľmi ojedinelé. Takéto ženy väčšinou nemajú problém dosiahnuť orgazmus, ale jednoducho netúžia po sexe, veľmi ťažko ich niečo "rozpáli," absentujú nielen túžby, ale aj myšlienky, ktoré by týmto túžbam predchádzali. Nevyhľadávajú ani príležitosť k sexu a nie sú v tomto smere veľmi aktívne. Sú ženy, ktorým dočasná strata sexuálnej energie prekáža a sú i také, ktorým život bez nej vyhovuje viac.

Aké sú príčiny zníženého libida u žien?

- anémia (ktorá súvisí aj s periodickými stratami železa počas menštruácie)

- alkoholizmus, drogová závislosť

- hormonálne zmeny po narodení dieťaťa

- hormonálne zmeny a fyziologické poruchy vyvolané chudnutím počas drastických diét, pri nedostatočnej, nepravidelnej či jednostrannej výžive a celkovo pri nezdravom životnom štýle

- užívanie antidepresív

- hyperprolaktinémia (nadmerná produkcia prolaktínu), abnormality v produkcii luteinizačného hormónu (LH)

Psychogénne príčiny:

- depresia

- stres a prepracovanosť (vyčerpanosť)

- úzkosť

- trauma z detstva

- popôrodná trauma

- predchádzajúce sexuálne obťažovanie alebo znásilnenie

- latentná homosexualita

- vážne problémy vo vzťahu, ktoré sa neriešia, o ktorých sa nerozpráva, neschopnosť prijať nedostatky, tendencia zo vzťahu uniknúť pri (prvých) vážnych problémoch (vnútorná nezrelosť), averzia voči partnerovi alebo dokonca voči opačnému pohlaviu vo všeobecnosti

- obťažné životné podmienky a vzťahy v prostredí, v ktorom pár zotrváva (napr. zlý vzťah so svokrovcami).

Je pochopiteľné, že ak žena prežíva zlé obdobie; je chorá, emočne labilná či vypätá, znižuje sa aj jej záujem o sex.

Kde a ako začať riešiť problém? V prvom rade doma a s partnerom, na ktorom vám záleží, ktorý má pre vás pochopenie a doteraz vám vždy ponúkol podporu a pomoc pri prekonávaní problémov. Predsa partner, ktorého milujete a ktorý miluje vás, bude vedieť ako vás v posteli zaujať a inšpirovať. Existuje liečba testosterónom či pomôckami ako "krémy túžby" (obsahujú ingredienciu podobnú gaulteriovej silici a vyvolávajú šteklivý pocit v oblasti klitorisu) či sacie (alebo obyčajné) vibrátory.

Rovnako ako ženám, i niektorým mužom nikdy v živote nemusela chýbať túžba po pohlavnom styku. Ak sa nízke libido u muža vyskytne, zvyčajne nemá nič spoločné s dosahovaním krátko trvajúcej alebo žiadnej erekcie. Nízka hladina testosterónu ako hlavná príčina je málo pravdepodobná (okrem prípadov následku operačného/mechanického poškodenia či ochorenia týkajúceho sa /i/ semenníkov). Do popredia vystupujú psychogénne príčiny (homosexualita, pocit viny, depresie a i.), ktoré je potrebné citlivo skúmať a riešiť ich pod odborným dohľadom i správnym prístupom partnerky.