Veľkosť a tvar penisu, pošvy, vulvy

Priemerná dĺžka penisu v pokoji je 6,5 cm a varíruje v závislosti od teploty prostredia, média (voda na kúpalisku, vo vani) a v podmienkach v ktorých sa muž nachádza (počas a krátko po nadmernej fyzickej námahe či v strese).

Hoci penisy mužov môžu mať v pokojovom stave od 5 do 8 cm, pri plnej erekcii sa zvyčajne svojou dĺžkou výrazne nelíšia. Je to spôsobené tým, že kratšie penisy dosiahnu erekciou predĺženie až o 100%, kým tie dlhšie zvyčajne už len o 75%. Priemerná dĺžka erigovaného penisu (stredoeurópskeho) muža je 13 cm.

Čo sa týka pohlavného styku, nie je podstatné rozmýšľať o tom, aký dlhý je môj penis, pretože pošva sa prispôsobí rôznej veľkosti či hrúbke. Priemerná dĺžka pošvy sexuálne nevzrušenej ženy, ktorá ešte nemala žiadne dieťa je zhruba 7,5 cm. Po vzrušení (predohre) dosiahne dĺžku asi 10 cm. Penis v erekcii kratší ako 10 cm má skutočne veľmi málo mužov. Samozrejme, pošva má rezervnú kapacitu, takže pojme aj dlhší penis, prispôsobí sa mu natiahnutím o 150 až 200% pôvodnej dĺžky. Avšak muž s extrémne veľkou výbavou si nasadzuje na penis špeciálny krúžok, ktorý zabraňuje tomu, aby vnikal príliš hlboko a spôsoboval bolesť. Muži s dlhými penismi môžu mať problém dosahovať pevnú či dlho trvajúcu erekciu.

Akékoľvek zakrivenie penisu, ktoré nie je bolestivé a nespôsobuje bolesť ani pri sexe, netreba riešiť. Zakrivenia penisov sú pomerne časté, treba sa s tým vyrovnať.

Podobne ako majú muži starosti s veľkosťou svojho orgánu, aj ženy môže trápiť veľkosť ich pošvy a vulvy. Vulva je viditeľná časť ženských genitálií (zahŕňa veľké a malé pysky ohanbia, ústie močovej rúry a klitoris). Ak žena ešte nikdy nemala dieťa, je nepravdepodobné, aby jej pošva bola príliš veľká. Veľkosť pošvy a vulvy nemôže ovplyvniť frekvencia pohlavného styku, ale iba pôrody. Iba tie trvalo rozširujú pošvu narušením (ochabnutím) svalov a podporných tkanív stien pošvy (najmä ak sa jednalo o komplikovaný či dlhý pôrod, resp. o početné pôrody).

Ak je pošva príliš veľká a ochabnutá, môže to ovplyvniť sexuálny život oboch partnerov znížením kvality a tým aj radosti z pohlavného uspokojenia. Ľahko sa vám pri pohlavnom styku dostane vzduch do pošvy, ktorý pri jeho vytláčaní penisom spôsobuje nepríjemné zvuky a pri kúpaní sa vám voda dostáva do pošvy veľmi rýchlo. Uvoľnené svaly a väzivo v okolí pošvy môže v strednom veku viesť k prolapsu maternice a pošvy.

Mnohým ženám pomôžu špeciálne cviky po pôrode na spevnenie panvových svalov. Tie je nutné uskutočňovať každý deň aspoň počas šiestich mesiacov. Podstata cvikov spočíva v tom, akoby ste sa usilovali stopnúť svoje močenie. Túto kontrakciu je potrebné udržať desať sekúnd, následne ju uvoľniť a opäť ju zopakovať počas štyroch minút aj viackrát denne. V sexshopoch je možné si kúpiť špeciálne pomôcky (dosť nákladné) na posilnenie pošvových svalov, resp. obstarať si malý vibrátor, ktorý zasuniete do pošvy pri pohlavnom styku. Pri značne rozšírenej pošve sa popri vibrátore zmestí do pošvy aj partnerov penis.

Po vyšetrení a dôkladnej konzultácii s vaším gynekológom je dosť možné, že vám navrhne operačnú korektúru pošvového vchodu alebo zúženie pošvy, čím sa dá dosiahnuť jej čiastočné spevnenie (ak ste už rodili a máte daný problém). Operácia sa netýka len sliznice, ale aj svalovej vrstvy steny pošvy. Najprv je uskutočnená excízia sliznice v potrebnom rozsahu, potom je spevnená a skrátená svalová vrstva a následne je sliznica zošitá. Po operácii sa má žena vyhýbať pohlavnému styku po dobu jedného až dvoch mesiacov.

Niekedy je potrebná plastická úprava malých či veľkých pyskov ohanbia. Malé pysky ohanbia často vystupujú medzi veľkými pyskami ohanbia a môžu dosiahnuť veľké rozmery. Operáciou je možné dosiahnuť ich zmenšenie, ale netreba ich odstraňovať úplne. Veľké pysky ohanbia zasa môžu vekom ovísať kvôli poklesu elasticity kože a stratou tukového tkaniva. Podobne ako pri zväčšovaní penisu je ich možné vyplniť telu vlastným tukom alebo upraviť excíziou časti kože pyskov. Takto sa môžu zväčšené veľké pysky ohanbia redukovať aj u mladých žien, prípadne u nich je ešte aplikovateľná liposukcia.

Iným ženám zasa môže pripadať ich pošva veľmi malá, resp. úzka. Takto o nej uvažujú po bolestivých pohlavných stykoch, neschopnosti poňať celý penis či inzerovať tampón. Okrem veľmi ojedinelej orgánovej poruchy, ktorá je gynekologickým vyšetrením ľahko detekovateľná a úspešne odstrániteľná, je pravdepodobné, že vaša pošva má normálnu veľkosť, ale trpíte vaginizmom. Liečba je nasledovná: zavádzanie kolíkovitých telies s postupne sa zväčšujúcim priemerom do pošvy, až kým otvor po niekoľkých týždňoch nedosiahne hrúbku a približnú dĺžku penisu. Prípadne je možné použiť lubrikačné gély s anestetickým účinkom na zníženie pocitu bolesti pri vnikaní penisu do pošvy (čo sa veľmi neodporúča, pretože takáto aplikácia tlmí nielen bolesť ženy, ale aj pocit rozkoše u oboch partnerov, ak muž nie je chránený kondómom).