Premenštruačný syndróm

Asi 90% žien v reprodukčnom veku pozoruje na sebe psychické a fyzické zmeny pár dní pred menštruáciou. Asi tretina žien však tieto zmeny pociťuje veľmi intenzívne a výrazne im ovplyvňujú osobný i pracovný život. Jav sa zvykne označovať ako premenštruačný syndróm (PMS) a sprevádzajú ho tieto symptómy:

- bolesť hlavy

- migréna

- opuchnuté členky

- pocit nafúknutého brucha

- citlivosť pŕs

- malé zvýšenie telesnej hmotnosti

- kolísavá nálada (rýchla strata nálady)

- podráždenosť

- strata sebadôvery

- plač kvôli bezvýznamným veciam

- agresivita

- únava

- slabá koncentrácia

Tieto symptómy nemusia znamenať PMS, pokiaľ sa pravidelne neobjavujú a nemiznú v súvislosti s menštruačným cyklom. V opačnom prípade môže ísť o depresiu, stres, anémiu či poruchy štítnej žľazy.

Väčšina žien uvádza zhoršenie symptómov v týždni, keď sa má objaviť menštruácia a rýchle alebo pozvoľné zlepšenie po jej začatí. Niekedy však symptómy pretrvávajú celú periódu cyklu alebo dokonca ešte aj pár dní po jeho skončení.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že PMS súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré predchádzajú i sprevádzajú menštruačný cyklus. Prečo ale niektoré ženy reagujú inak, keď hladina ich hormónov je po ovulácii približne rovnaká? Odpoveď by mohla byť v mozgu žien pri takej hladine serotonínu, ktorá vyvoláva podráždenie, depresiu a výkyvy nálad. Tomu, že sa jedná viac o psychogénne príčiny nasvedčuje i tzv. placebo efekt - po podaní neúčinného lieku sa dostaví úľava (významné prepojenie tela a psychiky).

Prípadná liečba PMS závisí od povahy symptómov a ich závažnosti. Väčšina liekov má krátkodobý účinok, ale sú i také, ktoré poskytnú úľavu počas celých mesiacov. Závažnosť syndrómu a vhodnú terapiu musí posúdiť a zvoliť lekár. Terapia môže byť:

1. nehormonálna

- vitamín B6 (pyridoxín) na výkyvy nálad a podráždenosť

- krém s výťažkami z prvosienky na predmenštruačnú bolesť pŕs

- bromokriptín a kabergolín na inhibíciu produkcie prolaktínu

- diuretiká na opuchnuté členky (nafúknuté brucho súvisí s relaxáciou a distenziou svalstva črevnej steny, nejedná sa o opuch)

- antidepresíva

2. hormonálna

- progesterón

- kombinovaná orálna antikoncepcia (COC)

- danazol (syntetický hormón na báze testosterónu, ktorý má viacero nežiaducich - maskulinizačných účinkov)

- estrogénové náplasti a implantáty

- Mirena intrauterinný systém (IUS) - teleso umiestnené dovnútra maternice, uvoľňujúce malé dávky progesterónu do tela ženy. Pacientky popisujú redukciu hmotnosti, ako i doby trvania cyklu, prípadne aj zlepšenie príznakov PMS.

Liečba závažných príznakov PMS spočíva v podávaní LHRH (hormón, ktorý stimuluje vylučovanie luteinizačného hormónu) alebo GnRH (hormón stimulujúci vylučovanie gonadotropínu) analógov (vhodné len na krátkodobé použitie) a v najhoršom prípade v chirurgickom odstránení vaječníkov.

O možných negatívnych následkoch užívania hormonálnej antikoncepcie je možné dozvedieť sa v odborných článkoch a publikáciách, ktorým sa podarí uzrieť svetlo sveta napriek silnému tlaku farmakopriemyslu (ktorý na HAK a antidepresívach zarába najviac).