Muži, ženy a... sex

Muži a ženy narážajú na pohlavné a osobnostné rozdiely, ktoré neminú ani sexuálny život

Mal som tú česť nedávno komunikovať so ženatými mužmi, ktorí sa zdôverili s tým, že im chýba sex. Chýba im častejšie alebo rôzne praktiky, ktoré videli v porne a chceli by ich vyskúšať. Lenže... Manželka je kameňom úrazu, takže musia hľadať inde.

Napokon sme spolu prišli na to, že manželka je jednoducho unavená z celodennej a celonočnej starostlivosti aj o ich dieťa, ani psychicky a ani hormonálne nie je momentálne nastavená na častý sex a že nielen dobrá manželka, ktorá im varí, žehlí, perie a stará sa aj o ich pohodlie, ale aj ich dielo lásky - malé nevinné stvorenie ("uvrešťaný zlodej ženinej lásky a pozornosti"), si zaslúži nejakú tú obetu navyše pre zachovanie istoty a stability partnerského vzťahu i rodiny. Jeden muž nakoniec povedal, že nedostatok sexu alebo zatiaľ nenaplnené všetky sexuálne fantázie majú byť zdieľané a riešené interne, teda s manželkou a hlavne v sebe samom a nie na internete či s potenciálnou milenkou.

Milé dámy, niekedy sa s nami mužmi stačí iba otvorene porozprávať, pochopiť, že vnímame a prežívame sexuálnu potrebu často inak ako vy, a môže sa predísť rôznym problémom. Niekedy stačí len trošku chcieť, a to na oboch stranách. Nežijete so ženou, ale s úplne iným pohlavím, ktoré nemôžete zmeniť a ktoré sa rozplýva nad inými vecami a potrebuje ich. Hoci je sex či sexuálne potešenie manžela to posledné, čo vás večer napadne, myslite na to, že pre muža je to dôležité, ešte viac vtedy, keď sa všetka vaša pozornosť točí okolo dieťaťa. Naďalej chce byť vaším princom, po ktorom túžite.

Milí páni, ak sa dokážeme otvorene porozprávať aj medzi sebou, spolu posedieť aj bez alkoholu a sprostých rečí ("moja mi nedala, tamtú by som pretiahol"), zašportovať si, zistíme, že to, čo prežívame, je úplne normálne, že proste rozdiely medzi mužmi a ženami vždy boli a budú. Čo tak častejšie pomôcť manželke s dieťaťom alebo pri domácich prácach? Myslím si, že po tom by sme večer rovnako padli do postele ako mŕtvi. No a pochopili by sme, že žena z porna za nami neuprace ani nám nenavarí, a hlavne by sme s ňou asi nechceli žiť. Predovšetkým naša žena stojí za to, aby sme sa na ňu pozerali častejšie a naučili sa čítať z jej pohľadu. Áno, viem, v našich kvetnatých predstavách máme jednu ženu na život a druhú na sex. Ale keď zostúpime z "erotického neba" nadol, zistíme, že sme ešte vnútorne nedospeli ani v iných veciach. Milenky sú pre slabochov; my sme predsa vždy mali "gule" na to, aby sme sa postavili problémom čelom a zodpovedne! Inak zrádzame našu lásku, manželkinu dôveru a šliapeme aj po sebe samých. Nenamýšľajme si sprostosti, že nevera je iba zamilovanie sa do inej ženy, alebo že ak sa niekto iba hrá s našimi pohlavnými orgánmi, je to ešte v medziach normy. Skúsme dospieť a potom sa môžeme biť za doterajšieho výroky, ktoré sme vypustili z úst.

Bol som ženami upozornený aj na situácie, ktoré môžu podporovať vynútenú sexuálnu abstinenciu, napr. nevhodné správanie muža, či už voči žene, deťom alebo iným ľuďom, ktoré sa citlivejšieho pohlavia dotknú, sú namrzené a čakajú ospravedlnenie, kým pudovejšie pohlavie, ktoré skôr opakuje to, čo videlo robiť vlastného otca alebo iných mužov, na nich zabudne o 5 minút alebo ich ani nevníma ako zlé. Opäť výsledok pohlavných i osobnostných rozdielov muža a ženy.

Samozrejme, že náladu či chuť na sex vedia pokaziť aj takéto udalosti dňa a žena nie je robotický stroj či automat na mužove priania, ale myslím si, že tu skôr zlyháva komunikácia, prijatie rozdielov muža a ženy, ich rešpektovanie a zvolená vhodná forma upozornenia na nedostatky (väčšinou také smerovanie, aby muž na nedostatok prišiel sám), rešpektovanie faktu, že muži nedokážu čítať ženám myšlienky, mnohé veci potrebujú spracovať sami, nechať si ich pre seba, napr. vlastné zlyhanie, neúspech a pod. Muži sú skôr citliví na iné veci ako ženy a prudšie reagujú na ohrozenie svojej pozície či identity; často hľadajú obvinenie či útok aj tam, kde nie je. Keď žena mužovi naruší sled sebaupokojujúcich myšlienok či vlastnú formu relaxu, môže sa správať neadekvátne, neasertívne až agresívne. Niekedy muža treba nechať, či si sám uvedomí svoj prešľap alebo nech si sám vylíže svoje rany. Namiesto toho zvyčajne nastupuje urazenie sa, rezignácia v podobe tichej domácnosti, nevrlého správania sa a trestania muža odopieraním sexu - Veď keď si neposlúchal, nedostaneš "sladkosť."

Nechcem mužov nijako uraziť, ale pokiaľ ženu nedokážu uspokojiť tak, aby z toho mala radosť tiež, aby sex nebol povinnosťou ženy a odmenou len pre muža, asi niečo nebude v poriadku. Ani rituálny či vždy načasovaný sex nie je ideál.

Samozrejme, muž si musí uvedomiť, kedy a čím manželku raní, vedieť sa úprimne ospravedlniť a nabudúce sa tomu vyhnúť, zvoliť inú formu napomenutia, odoprieť si niečo, posunúť čas relaxu, chcieť komunikovať a byť aspoň úctivý a pod., aby si jeho žena nemyslela, že ho zaujímajú hlavne jej pohlavné orgány, nie srdce a city. Nečakám sex, ak som sa celý deň správal ako hulvát a doma nepreložil ani slamku.

Nie je umenie pohádať sa. Umenie je ochota si veci vydiskutovať po vychladnutí hláv. Túto fázu som mal vždy najradšej, keď sme si obaja takmer naraz povedali - Prepáč. A nikto nebol na koni, vždy sme hľadali a našli aj vlastné zlyhanie.

Sex je hra dospelých, v ktorej je vždy čo objavovať a v ktorej neexistujú amatéri, iba trpezlivo sa učiaci žiaci. A či už na uzmierenie alebo kedykoľvek, má svoje čaro jedine pre ľudí, ktorí vedia, prečo si vybrali jeden druhého. Iste, odmietanie sexu kvôli bolesti je už iná kapitola, ale našťastie riešiteľný problém. Každá žena je schopná užiť si sex tiež, len sa musí nájsť príčina toho, prečo z neho doteraz nemala radosť (problém v hlave, tele, partnerovi, priestore zdieľanom so svokrovcami, deťoch...). Ak ho nájde, chce ho vôbec riešiť? Stojí jej ten muž alebo vzťah za to? Takisto akýkoľvek problém muža nie je hanbou, ale výzvou posunúť sa dopredu v odvahe riešiť všetko, čo sa riešiť dá.