HIV - večná hrozba

Skratka HIV znamená nielen Human Immunodeficiency Virus, ale aj: najmä "k Homosexuálom Inklinujúci Vírus. Už dlhšie premýšľam nad tým, ako je možné, že tak stúpa počet nakazených HIV, keď pomaly na každom rohu číhajú kampane o prevencii, keď už deti v školách vedia, ako to je, a čo by (ne)mali robiť, keď... . Dokonca počet nakazených v Prahe, kde je v povedomí ľudí, aby sa dávali pravidelne testovať, stúpa. Neviem si predstaviť, ako to musí byť u nás, keďže my na testovanie zvyčajne kašleme kvôli tvrdeniam jednotlivcov - "Veď mne sa to nemôže stať, ja si dávam vždy pozor! Keď už mávam sex bez ochrany, tak až vtedy, keď partnerovi dôverujem." A čo ak partner sám nevie o tom, že už je HIV+ a ani nemá pochybnosť, aby to vôbec preveroval? Aj vtedy sa oplatí dôverovať? Pokojne ho mohla nakaziť nie pochybná známosť z četu, ale stará láska, ktorej dôveroval, a o ktorej nie je povinný rozprávať novému partnerovi. Predpokladám, že príčina je v tom, že mladí ľudia si viac a úspešnejšie klamú (dodnes sa pozastavujem nad dokonalým hereckým výkonom mnohých homosexuálov, len aby dosiahli svoje) alebo sami si nie sú vedomí hrozby, keďže boli rovnako naivní a mysleli si, že stačí byť s partnerom vo vzťahu a nič sa nestane, majú strach absolvovať procedúru testovania a čakania na výsledky. Dnes už prevencia mať stáleho partnera nie je v homosexuálnej komunite dostatočnou prevenciou. Nestačí, pretože už ten stály partner môže byť nakazený a nemusí o tom ani len vedieť, najmä ak predtým mal jeden alebo viac krátkodobých vzťahov, úletov pri plnom vedomí, pri zníženej pozornosti, slepej dôvere, neopatrnosti pri vášnivom sexe (kedy mierne zlyháva zdravý úsudok). V psychike homosexuálneho muža "je zakódovaný" hľadač stratených "pokladov," preto, ako slabá a emocionálne dlhodobo nenapĺňaná či sexuálne závislá osobnosť neodolá, ak má príležitosť.

Na druhej strane si uvedomujem, ako to zraní partnera, keď ho prekvapím poznámkou alebo správaním, ktoré svedčí o mojej nedôvere voči nemu. Zdravie je ale najvyššia hodnota, a kto pre to nemá pochopenie, asi by ani nemalo zmysel s ním niečo rozvíjať. Každý už bol aspoň raz veľmi zamilovaný. Každý už raz bezhlavo dôveroval a mnohí už predtým mali aspoň jeden krátkodobý vzťah, a teda sexuálneho partnera, s ktorým to skúsili i bez ochrany (gayovia sa nemusia báť záväzku či otehotnenia, preto sú smelší do nechráneného pohlavného styku, keďže s kondómom to často nie je ono). Ak tomu tak bolo, nie je dôvod brániť sa návrhu, aby sme spolu ako nový pár navštívili nemocnicu, odberové centrum alebo regionálny úrad verejného zdravotníctva a nechali sa obaja otestovať. Lepšie pre istotu ako vôbec. Ísť spoločne na testy je zároveň najcitlivejšie riešenie, ako odstrániť aj maličké pochybnosti o sexuálnej minulosti toho druhého. Je to žiadne alebo minimálne narušenie dôvery vo vzťahu, akt najmenej zraňujúci vzťah ako celok, najšetrnejší kompromis. Je to proste istota, ktorú už nám dvom nikto nevezme, ak sme v minulosti mali nechránené pohlavné styky, hoci aj z lásky, a ten posledný bol viac ako pred troma mesiacmi. Alebo to nechceme vedieť? Veď ako by sme sa potom pozreli do očí tým, ktorým by sme boli povinní oznámiť, že už sú vďaka nám nakazení len preto, že my sme o tom tiež nevedeli a nechceli vedieť?

Nehovorím o úletoch počas "voľných vzťahov," keďže predpokladám, že tam sa kondóm úspešne použije a ejakulát sa vyhne miestam, kde by byť nemal.

Už dávno neplatí to, že prenášačmi HIV sú promiskuitné osoby. Hlavnými príčinami šírenia sú dnes naivita vo vzťahu, slepá dôvera pre zamilovanosť, zatajovanie a klamstvá, no najmä ľahostajnosť a strach. A koľkí už na niečo z toho doplatili, hoci sa nikdy nesprávali promiskuitne? Predstavme si modelovú situáciu: Môj bývalý nevedel, že je HIV+, dôverovali sme si, nakazil ma a ja o tom teda zatiaľ neviem tiež. Niečo ako chrípka, únava, slabosť, predsa nie sú až také alarmujúce. Okrem toho je doba stresu, ktorý sa tiež nemálo podieľa na znížení imunity. Nejako nám to ale prestalo klapať, tak sme sa dohodli na rozchode a po čase si našli nových partnerov. Aj v týchto nových vzťahoch sme si vzájomne dôverovali, pretože bez dôvery to nejde, takže sme nemali dôvod vyhýbať sa análnemu sexu bez ochrany. Traja ľudia úplne zbytočne nakazení, keby toho prvého napadlo urobiť si test aspoň preventívne skôr, lebo tu jednoznačne platí: Dôveruj, ale preveruj.

Opatrnosti nie je nikdy dosť, ale Slováci nenavštívia nemocnicu, kým nemusia. Na začiatku vzťahu chce byť každý trošku lepší, chce sa zapáčiť, nechce si pokaziť renomé už na začiatku, nechce vyťahovať minulosť, používa "ochranné" klamstvá, pretože o nový objekt nechce z rôznych dôvodov prísť. Špeciálne si treba dávať pozor na ľudí, ktorí si hľadajú známosť cez bezplatné internetové zoznamovacie portály pre gayov. Kto je veľmi zamilovaný a bojí sa samoty, je veľmi dôverčivý a naivný. Partner mi síce môže povedať, že si vždy dával pozor, ale môže to znamenať aj to, že bol rovnako dôverčivý ako ja, alebo mal stáleho partnera, ktorý si dodnes nie je vedomý pochybenia či nedbanlivosti zo svojej strany. A môže i klamať o svojej minulosti, aby ma nestratil.

Z toho vyplýva, že ak jeden z nás alebo obaja sme mali pred aktuálnym vzťahom nechránený pohlavný styk s osobami, s ktorými sme boli vo vzťahu pomerne krátko, v novom vzťahu začneme inak, a to zodpovednejšie (sami navrhneme spoločné otestovanie sa).