Aj kvôli čomu sa šíri HIV a prvá pomoc pre vystrašených (vytriezvených)
Komunikácia zo zoznamky pre gayov:
- Koľko máš naozaj rokov? V profile máš uvedené, že 19.
- Mám 17.
- Hľadáš tu sex?
- Mal som včera, nechcem. :D
- Bol to sex s partnerom?
- Nie, čosi, to sa tu nedá nájsť. :D
- To len tak mávaš sex? Veď sa môžeš nakaziť.
- To je moja vec, čo robím so sebou, nehnevaj sa.
- Vieš, predvčerom mi volal jeden známy, že pred pár dňami mu oznámili, že je HIV pozitívny. Posledné mesiace na sebe nespozoroval žiadne príznaky, tie mal až jeho posledný sexuálny kontakt. Obaja tvrdili, že ich sexuálne kontakty boli "overené," nemali náhodný sex, "iba" kamarátov s výhodami.
- Tak ja som mal včera prvý sex, ale vystrašil si ma teraz.
- Mal tvoj sexuálny kontakt ochranu?
- Nie, nemal, ale vyzeral byť zdravý a aj som sa ho na to pýtal a povedal, že je. Bol starší o 9 rokov. Študoval na vysokej škole, je múdry, dva týždne sme si písali a povedal mi, že už dlhšie s nikým nič nemal. Chcel som už skúsiť sex.
- Existuje post-expozičná profylaxia, počul si už o tom? Ak to nestihneš do 48 hodín, potom už len pár mesiacov čakať na výsledok a ten pozitívny už nezmeníš.
- Nie, nepočul som o tom. Otvoril si mi oči. Veľmi sa teraz bojím. Čo mám robiť? Kam mám zavolať? Nie, idem za ním najprv. Bože, nemám jeho číslo a na appke si ma ráno zablokoval...
Posledné roky mám na Slovensku pribúda asi 80 nových prípadov HIV pozitívnych ľudí ročne. Medzi gaymi sa šíri informácia, že vyššie percento (70 %) prenosu infekcie v homosexuálnej komunite v porovnaní s heterosexuálnou komunitou je skreslené vyšším záujmom gayov o testovanie a ich zodpovednosťou. Logicky ani nijako inak to nevychádza, pretože HIV nie je COVID-19 a skôr či neskôr prejde do štádia AIDS, čiže sa skôr či neskôr prejaviť musí, aj keby sa človek netestoval. Faktom zostáva to, že v menšine sa HIV šíri viac ako vo väčšine, pretože v izolovanej menšine je väčšia pravdepodobnosť prenosu infekcie pri rizikovom sexuálnom správaní, ako vo väčšine, najmä ak je v danej menšine vyšší podiel nakazených v porovnaní s rovnako veľkou vzorkou heterosexuálov. Možno aj iným myslením a špecifikami duše členov menšiny.
Gayovia sa často cítia týmito štatistikami dotknutí, preto sa niektorí vzájomne povzbudzujú k tomu, aby pred darovaním krvi neuvádzali v dotazníku svoju sexuálnu orientáciou a rizikové sexuálne správanie a aby na sex bez ochrany druhú osobu presvedčili argumentovaním, že koncentrácia vírusu v ich krvi je nedetekovateľná.
Nakoľko sú mladí homosexuáli často hladní po láske a naplnení mužského vzoru či ideálu (ale aj osamelí a nepochopení), skôr pristúpia na požiadavku iného, možno z ich pohľadu krajšieho, mužnejšieho či dominantnejšieho muža mať sex bez ochrany. Nezodpovedné rozhodnutie nezrelej osobnosti je často potužené alkoholom alebo drogami. Veľmi nešťastným riešením sú kamarátstvo s výhodami a osoby na pre-expozičnej profylaxii, ktoré si myslia, že ich to oprávňuje mať nechránený pohlavný styk. Rovnako ako strata viery v skutočnú lásku, slepá dôvera či sexuálny kontakt v čase emocionálnej nezrelosti (môže byť do rôzneho veku).
Prvá pomoc pre vystrašených (vytriezvených)
O post-expozičnú profylaxiu môže po rizikovom sexuálnom kontakte osoba čo najskôr požiadať na infektologickej klinike v Bratislave, Nitre, B. Bystrici, v Martine a v Košiciach. V Bratislave je potrebné zavolať na telefónne číslo 02/59542960 a prediskutovať svoj problém. Viac informácií a kontakty na ďalších lekárov: https://walki.sk/hiv-aids/ v kolónke NRC pre HIV/AIDS - Dokumenty pre pacientov: Informácia a poučenie pre pacienta...