Bolesť pri pohlavnom styku

Ďalší problém, s ktorým zápasí mnoho (najmä) mladých manželských párov je bolesť pri pohlavnom styku (dyspareúnia). Pohlavný styk môže byť mierne bolestivý iba po prvýkrát pri pretrhnutí hymenu, potom je už trpenie bolesti neopodstatnené a malo by sa riešiť. Problém sa opäť týka viac žien ako mužov, no väčšinou sú príčinou bolesti samotní muži, ktorí sex realizujú za čo najkratší čas (splašene), prudko či necitlivo.

Zvyčajne stačí dlhšia predohra, aby sa mohla v pošve vytvoriť dostatočná vrstvička telu vlastného lubrikantu, ktorý je prítomný aj u muža ako kvapky túžby (číra mazľavá tekutina).

Je potrebné si uvedomiť, že pri tomto probléme zohráva veľkú úlohu emočný faktor. Ak už partnerka niekedy v minulosti zažila bolestivý pohlavný styk, s obavami a napätím bude očakávať ten ďalší. Jej strnulosť sa samozrejme prejaví aj na najintímnejších partiách tela. Zväčša sa nejedná o vážne príčiny dyspareúnie, ale môžu sa vyskytnúť aj tie.

Prvý a dôležitý krok na ceste k odstráneniu či zmierneniu bolesti je uvedomenie si intenzity, hĺbky a približnej lokality vyžarovania bolesti; či sa jedná o bolesť povrchovú alebo hĺbkovú.

Pri sexe ma to bolí!

Štandardným postupom je zmienka o druhu, približnej lokalizácii, intenzite bolesti pri sexe pri návšteve gynekológa, ktorý pacientku vyšetrí a môže nájsť príčinu. Ak nenájde zjavnú a teda takú príčinu, ktorú by bolo možné odstrániť jednoduchým zákrokom, hľadá sa "chyba" v partnerovi. Partner môže voliť pre partnerku nevhodnú polohu pri sexe, môže mať tvrdší sex radšej než partnerka, príliš sa ponáhľa, čím sa partnerke vytvorí málo telu vlastného lubrikantu, alebo sa ho i tak vytvára menej a potrebuje použiť "umelý," ktorý jej ale môže spôsobiť podráždenie sliznice (alergia) a opäť spôsobovať bolesť (prípadne už prebieha zápalový proces, príčinou ktorého je niečo iné). Technika, zlý postup, nedostatočná pripravenosť sú hlavnými príčinami bolesti pri sexe. Menej často je to samotný penis partnera, a to jeho dĺžka či špeciálne (výraznejšie) zakrivenie. Penis je dosť flexibilný, rovnako ako pošva, takže oba orgány sa dokážu vyrovnať s malými nedostatkami či inými anomáliami.

Muži stále častejšie zabúdajú na dlhšiu predohru, čím oni sami (muž takisto produkuje telu vlastný lubrikant) spolu s partnerkou dostatočne "nezvlhnú." Najčastejšími príčinami preskočenia predohry sú nedostatok času, únava, stereotyp, zovšednenie jeden druhému a nechuť na sex (sex z povinnosti) či na samotného partnera (kríza vo vzťahu).

Ak sa nenájde príčina v partnerkinom, partnerovom tele, v technike (priebehu) sexu či v príprave na sex, hľadá sa príčina vo vnútornom prežívaní sexu a v psychickej sexualite partnerky, ktoré môžu spôsobovať i fyzickú nepohodu počas koitu. Strnulosť, strach po zlých skúsenostiach, úzkosť, napätie, obavy zo sklamania, nenaplnenia očakávaní partnera..., na ktoré reaguje celé telo.

Riešenia:

Pomôže, ak partnerka už mala sexuálnu skúsenosť, pri ktorej danú bolesť nepociťovala, kedy ju začala pociťovať (odhadnutie obdobia a možných príčin - od psychického rozpoloženia po zdravotné problémy) a pri čom konkrétne (alebo pri akejkoľvek technike koitu). Berieme do úvahy zápalové procesy, alergie, ekzémy a čo všetko spôsobuje podráždenie sliznice pošvy (prílišné trenie, rôzne chemické látky, ejakulát). Ak je zdravotne všetko v poriadku, prioritou je (podobne ako pri včasnej ejakulácii) zmena prístupu k sexu a cieľa v ňom, poznávanie svojho tela, jeho reakcií, ako aj tela partnera a jeho reakcií. To znamená, že sex nemusí byť vždy "klasický," môže byť i nežný s jemnými pohybmi, a nemusí to byť vždy koitus, ale môže to byť aj iné potešenie na uvoľnenie. Cieľom nemusí byť vyvrcholenie za každú cenu alebo "obvyklým" spôsobom. Je to niečo podobné, ako keď naše dieťa začína robiť prvé roky - nenútime ho hneď bežať, hoci behom by bolo v cieli rýchlejšie. I my dospelí sme pri odstraňovaní problému v sexe trpezliví, robíme iba to, čo je príjemné a nesústreďujeme sa na cieľ, ani sa netrápime myšlienkou - Kedy to konečne prejde (to by len stupňovalo strach, nepohodu, kŕčovitosť, nervozitu, sklamanie, pocit zlyhania). Niektorým párom sa ťažko prijíma fakt, že bolesť pri sexe predtým nebola a teraz je, a pri vyhrotení situácie začínajú obviňovať jeden druhého. Je potrebné pokorne prijať fakt, že teraz bolesť je, že za ňu nemôžeme a že začíname v sexe od začiatku (na jednej strane ju riešime ako pár, na druhej strane nedovolíme, aby nám znechutila spoločne trávené chvíle). Máme ochotu spoločne prekonávať problémy, nevyhýbať sa zodpovednosti (neutekať, nemeniť svoje správanie, nesústreďovať sa len na seba), pretože sa milujeme, a pretože sme zrelými osobnosťami. My totiž vieme, že raz a správnym prístupom to prejde, ale väčšinou stratíme trpezlivosť, stupňujeme napätie, ukončíme snaženie príliš skoro kvôli sebe alebo partnerovi, nezvládneme situáciu. Nepochopili sme, že sex je radosť, nie trápenie a vždy je spôsob, ako sa k tej radosti aspoň priblížiť a z mesiaca na mesiac objavovať jej nové formy. Iba vtedy sa spontánne posúvajú hranice i bolestivé limity.

Cieľom je snaha odbúrať pred sexom osobnú psychickú nepohodu, usilovať sa prekonať zlé sexuálne skúsenosti alebo traumy, pretože tie sa už nemusia opakovať. Psychická pohoda, a teda i pohoda pri sexe je odrazom kvality vzťahu, a hoci to bolesť nemusí umenšiť, existuje vzájomná a hlavne spontánna ochota prispôsobiť sa aktuálnej situácii bez výčitiek.

Nikdy sa nemilujme z povinnosti alebo podľa rozpisu (vyhýbame sa ale dňom, kedy je to pre partnerku krátko pred a počas menštruačného cyklu nepríjemné). Niekedy bolo veľmi dôležité zmeniť postoj k sexu či pohlavným orgánom u dievčat z bigotných rodín. Dnes už tento problém nie je taký častý, ale vyskytnúť sa môže. Častejším strašiakom sú kríza vo vzťahu, osobná psychická nepohoda, príliš plánovaný sex, urýchlený či tajný sex pre nedostatok súkromia či voľného času a zlá minulá skúsenosť, trauma.

Veľký penis sa rieši nasadením "mini pneumatiky" ("záchranné koliesko") na bázu stoporeného penisu pred koitom, ktorá už zvyšok penisu do pošvy nepustí. Najčastejšími príčinami toho, že partner do partnerky nemôže vniknúť, je príliš pevná panenská blana (a zasa aj po pretrhnutí jej zvyšky môžu spôsobovať bolesť), ktorá sa odstraňuje jednoduchým lekárskym zákrokom, a vzácny vaginizmus, ktorý sa rieši postupným dilatovaním stien pošvy. Strach z veľkého penisu je zvyčajne neopodstatnený vďaka tomu, že relaxované tkanivo pošvy dokáže prijať aj väčší penis tým, že sa "natiahne" o niekoľko centimetrov. Na extrémne dlhé penisy existuje špeciálny krúžok ("ComeClose protector ring"), ktorý si muž pred stykom nasadí na penis v blízkosti jeho koreňa. Krúžok reguluje dĺžku orgánu, ktorý vniká do pošvy tým, že už bazálnu časť penisu do vnútra pošvy nepustí. "Vynález" je veľmi užitočný pri probléme častých zápalov kŕčka maternice a okolitých tkanív po hlbokých vnikoch penisu do pošvy. Problém sa zvykne označovať výrazom "collision dyspareunia" (akoby dyspareúnia z narážania).

Vaginizmus sa môže prejavovať pocitom bolesti hlboko vo vnútri alebo v blízkosti povrchu pošvy. Jedná sa o mimovoľný spazmus (stiahnutie) vaginálnych svalov pred alebo po vniknutí penisu alebo cudzieho predmetu do pošvy, vyvolaný strachom (zvyčajne strachom zo zranenia). Pri niektorých ženách je vaginizmus taký vážny, že nie sú schopné pohlavného styku či používať tampóny. Strach sa u nich zvyčajne nestupňuje len s blížiacim sa pohlavným stykom, ale aj pred samotným gynekologickým vyšetrením, ktorému sa radšej vyhnú. Kedysi prevládal názor, že ženy s vaginizmom nemajú rady sex. Nie je to pravda. V skutočnosti sa veľmi tešia z blízkosti partnera (a zo sexuálnych hier, pri ktorých môžu dosiahnuť orgazmus) a to, že nie sú schopné prirodzeného pohlavného styku ich veľmi trápi.

Príčiny môžu byť rôzne - obmedzujúca výchova, ktorá urobila dospievajúcej žene strašiaka aj zo sexu. Žena mohla takto nadobudnúť pocit, že sex je niečo veľmi neslušné, nehygienické či bolestivé. Zahŕňajú všetko to, prečo sa žena (aj podvedome) sexu bráni. Mohla to byť i predchádzajúca zlá skúsenosť, znásilnenie, bohatá história bolestivých vaginálnych infekcií a i.

Príčiny hlbokej bolesti môžu byť endometrióza, fibroidy, cysty na vaječníkoch, vaginálne infekcie (spôsobené napr. chlamýdiami), pokles maternice a pošvy po pôrode a i.

Najčastejšou príčinou povrchovej bolesti je nedostatočne zvlhčená pošva kvôli krátkej predohre (žena nie je dosť vzrušená a uvoľnená). Veľmi bežnou príčinou bolesti je sex uskutočňovaný nárazovo; frekventovane za krátku dobu. Napríklad namiesto dvakrát do týždňa - štyrikrát v nedeľu. Ak je sex príliš vášnivý, môže spôsobiť drobné poranenia pošvy, ktoré si vyžadujú istý čas rekonvalescencie, aby ďalší sex už nebol bolestivý.

Ďalšími príčinami sú hormonálne zmeny okolo klimaktéria (tzv. menopauzová a postmenopauzová suchosť a stenčenie steny pošvy), poranenia pri pôrode (pretrhnutie, strihanie hrádze - epiziotómia), Trichomonas vaginalis, vulvovaginálna kandidóza, genitálny herpes, bradavice, vulvitída (zápal vonkajších rodidiel; pozor na to, čo obsahujú rôzne prípravky do kúpeľa a mydlá), karunkul uretry, vulvodýnia (chronické pálenie a štípanie pošvy), rakovina.

Najčastejšími problémami mužov môžu byť bolesť žaluďa alebo celého penisu po nadmernom trení v nedostatočne vlhkej pošve (takýto styk spôsobuje bolesť najmä žene), Peyronieho choroba (nadmerné zakrivenie penisu), ekzémy, psoriáza, infekcie.

Riešenie bolesti pri pohlavnom styku vychádza z príčiny jej vzniku. V závislosti od nej to môže byť používanie lubrikantov, pravidelné zasúvanie pošvových dilatátorov pri vaginizme, hormonálna liečba v klimaktériu, zmena polohy pri pohlavnom styku atď. Tomuto všetkému má predchádzať kvalitný rozhovor partnerov na danú tému a v prípade potreby i návšteva lekára (liečba infekcie, potreba operácie) alebo sexuológa (terapia psychogénnych príčin).