Signum - Dúhoví kresťania (názor)

21.03.2023

Milý pán doktor,

rada by som sa opýtala na názor ohľadom združenia Signum - Duhoví kresťania. Hľadala som nejakú podporu pre rodinného známeho a našla som práve ich. Ich internetová stránka vyzerá zaujímavo, akoby naozaj ponúkali pomoc zraneným kresťanom alebo nenaplneným v cirkvi a hľadajúcim Boha. Zároveň však v iných častiach webu vystupujú ako inkvizítori, ktorí okrem iného zakazujú aj Vašu stránku. Takisto neviem nájsť to, k akej cirkvi patria. Radšej som im preto ani nepísala. Bojím sa, že ide o podvodníkov a želám si, aby Vaša odpoveď bola zverejnená. V ďalšej správe Vám pošlem môj problém. Vopred ďakujem za odpoveď. 

Mária

Milá Mária, ďakujem za prosbu o radu aj za Váš další e-mail, na ktorý odpoviem neskôr.

Medzipriestor alias Gay Christians Slovakia alias Signum - Dúhoví kresťania nie sú podvodníci. Registrujeme ich na Slovensku veľa rokov. Nejde o aktivitu Katolíckej alebo Evanjelickej cirkvi. Zrejme ide o spleť viacerých zoskupení s modifikovaným kresťanským učením. Kontrola ich "teologických" výstupov je otázna. Badám tiež účelovosť viacerých vyjadrení. Odmietajú napríklad tvrdenie, že psychosexuálny vývin je komplexný a prebieha aj po narodení, čím v podstate popierajú viaceré odborné prístupy. Ja osobne nikomu neodporúčam kontaktovať ich ani za účelom sprostredkovania odbornej pomoci, nakoľko skúsenosti sú znepokojivé. Samozrejme, rozhodnutie vždy bude len a len na Vás.

Žiť s krivdou či nenávisťou v srdci ešte nikomu pokoj do duše neprinieslo a neheterosexuálne osoby nie sú natoľko bezmocné, aby nevideli, že v cirkvi sa dá robiť veľa, ak sa chce po zosieťovaní sa, po spracovaní hnevu a pochopení dôvodu takého učenia cirkví. Navyše mnohí kresťania chcú zostať kresťanmi, len nestretli na svojej ceste tých správnych ľudí. To sa dá zmeniť i zneužiť. Dá sa vyjadrovať názory aj bez vyostrovania konfliktov alebo hlásania učenia, ktoré si v podstate združenia sami vymyslia pozliepajúc v ňom prvky kresťanstva i ateistických filozofií. Slovo kresťan znamená niečo úplne iné.

Máte pravdu v tom, že na ich webe nie je možné jasne detegovať, kto vlastne sú a o čo im ide naozaj. Ale už podľa aktivít na ich facebookovej stránke sa Vám vytvorí veľmi zaujímavá mozaika liberálno-ateistického názorového ladenia a politizácia neheterosexuality. Nakoľko ich poznám a registrujem viac ako pätnásť rokov, viem, že neprijímajú inakosť (teda prijímajú len inakosť, ktorú považujú za správnu), Písmo majoritných cirkví prijímajú až po interpretačných úpravách a najdôležitejší sa pre nich zdá byť LGBTI+ lobing a zmena legislatívy. Vždy sa pri myšlienke na nich zamyslím, kde je v ich krásnej rétorike Boh, ktorý nikoho nepozýva v prvom rade do manželstva s iným človekom, ale pozýva každého k svätosti v najrôznejších podobách. 

Je mi ľúto, že útočia a zavádzajú kresťanov namiesto toho, aby spoločne s ostatnými robili cirkev lepšou, otvorenejšou, prijímajúcejšou. Áno, naše tradičné cirkvi nie sú dokonalé, ale vidím v nich viacero kňazov a farárov, ktorí chcú počúvať a robiť veci inak, len často nevedia ako a radi by v tomto prijali pomoc.

Mimochodom, ich reálie vzniku nie sú pravdivé. Mnohé skutočnosti, ktoré v článku uvádzajú, sa objavili až po ich založení (už sú v slovenskom priestore naozaj dlho a vždy v inej podobe). Združenie totiž pravidelne mení názvy, aktivity, ciele a rafinovanými ťahmi láka nových členov, napr. štýlom: "Si kresťan, poď k nám! My ťa budeme mať radi." Avšak zabudnú povedať, že cieľom je niečo úplne iné, ako zachovanie kresťanskej identity hľadajúceho a neraz zraneného človeka alebo pomoc pri zasadzovaní sa o rozvoj jeho vlastnej cirkvi či spoločenstva.