Čakáme dieťa! Hurá?

Hovorievalo sa, že tehotenstvo je očakávanie. A je to naozaj tak. Počatie dieťaťa a jeho donosenie je obrovský zázrak. Nehovoriac o narodení úplne zdravého dieťaťa. Preto očakávanie toho, čo sa stane, aké to bude a či to vôbec bude. Ale to je normálne...

...v prírode nič nie je samozrejmé a my sme súčasťou prírody. Preto vlastne od prvých chvíľ počatia dieťaťa je dobré pristupovať k danému stavu s bázňou, určite už so zdravou mierou nadšenia, ale myslieť aj na možnosť, čo ak... Potrat totiž nie je zriedkavým javom, ale i na neho sa môžeme pozrieť inými očami - množstvo potratov v raných štádiách tehotenstva sú ťažko poškodené embryá neschopné života. No a potom môžu prísť rôzne komplikácie, s ktorými sa žena potrebuje popasovať a prijať rôzne možnosti. Chvalabohu, má k tomu všetky predpoklady a s kvalitnou oporou pri sebe to aj úspešnejšie spracuje. S mužskou psychikou by sme nezvládli ani samotnú graviditu, nie to ešte jej komplikácie, potrat či predčasný pôrod.

Kyselina listová

Zdravé stravovanie sa a vitamíny v prirodzených formách by mali byť samozrejmosťou pre ženu aj pre muža už pred samotným počatím. Pre muža ešte s väčším predstihom, nakoľko u neho sa zmena životného štýlu prejaví na jeho spermiograme najskôr o tri mesiace. Už pred samotným počatím je vhodné, ak žena začne užívať aj kyselinu listovú ako prevenciu niektorých závažných vrodených vývinových chýb dieťaťa, ktoré vznikajú v prvom trimestri tehotenstva. Keďže v tomto období sa zakladajú všetky dôležité orgány dieťaťa, užívanie kyseliny listovej od potvrdenia gravidity nemusí mať ako prevencia zmysel.

Tehotenstvo - čas vyriešiť si vzťahy

Ako sa správne stravovať, aké cvičenia sú bezpečné, cestovanie, lieky, výživové doplnky, čaje, vyhýbanie sa infekciám, otrasom, nadmernej záťaži, chemikáliám, fajčeniu, alkoholu..., to zrejme nájdete v každej knihe pre budúce mamičky. A ešte tam môže byť napísané "vyhnite sa stresu." Čo to ale znamená naozaj? V skutočnosti to znamená, aby ste riešili duševnú nepohodu, ktorú zažívate teraz a predišli tak zhoršeniu stavu ku koncu tehotenstva a po pôrode. Aby ste počítali s tým, že ak teraz je váš vnútorný svet krok od priepasti, narodenie dieťaťa môže vnútorný stav ešte zhoršiť. Preto, ak je to možné, budujte si zázemie, vyriešte si vzťahy, pripravte sa na náročné chvíle, nebuďte sama. Nečakajte, že pôrodom sa všetko zmení, vzťahy sa utužia a všetko bude krajšie ako doteraz. Tehotenstvo je príprava na náročnú skúšku života a kto bude mať lepšiu výzbroj (energetickú rezervu na riešenie vnútorných i vonkajších konfliktov, na zvládanie stresu), hlbšie zákopy (zázemie, môcť sa niekam "ukryť"), ten to ustojí. Nie, materstvo nie je vojna, ale ak ste ešte nikdy nemali dieťa, nemáte okolo seba tých správnych ľudí a už teraz trpíte depresiami, príchod dieťaťa, strach o jeho zdravie a život, pochybnosti o tom, či robíte veci správne a či ste dobrá mama, prebdené noci... znásobia to, čo ste si so sebou tlačili ako balvan do pôrodu. Cítiť sa prázdna, bezradná či nemožná, opustená nie je to, čo ako žena a matka potrebujete a vaše dieťa to vníma tiež, veď bolo súčasťou vášho tela deväť mesiacov; vie, čo znamenajú vaše reakcie a stres z vás sa prenáša na neho. Môžete mať načítaných dvadsať kníh a desiatky článkov na internete, prax je iná a každá z vás ju bude prežívať a zvládať inak. Navyše všetky telesné i duševné zmeny v tehotenstve dokopy, pôrod, úplne nová životná situácia po pôrode všetky tie negatívne pocity, pochybnosti, strach, sebaistotu, sebadôveru ešte viac prehlbujú. Preto tie istoty, zázemie, nutnosť si do pôrodu vyriešiť svoj vnútorný svet i kľúčové vzťahy a myslieť pozitívne. Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc.

Otec pri pôrode

Nie tak starý mýtus o tom, že otec má byť pri všetkom. Nuž, príroda to tak vymyslela, že opačné pohlavie to tak či onak má v niektorých veciach jednoduchšie. On nemenštruuje, nie je deväť mesiacov tehotný, nerodí, nekojí a nebude. Má inú dušu, vnímanie vecí a ťažko sa mu vyrovnáva s bezmocnosťou. Utrpenie milovanej osoby, ako aj pohľad na prebiehajúci pôrod je jednou z nich. Ťažko sa mu zabúda na obrazy, ktoré sa mu vnoria hlboko do mysle, hoci žena na ne už dávno zabudla. Pre muža je byť pri pôrode záležitosť, na ktorú nie je prirodzene stavaný psychicky a pokiaľ by bol príliš zvedavý, môže mu to spôsobiť doživotnú traumu. Prítomnosť otca pri pôrode môže zhoršiť vzťahový i sexuálny život. Niekedy je lepšie nevidieť. Koniec-koncov muž predsa ešte bude mať dostatok príležitostí byť žene a dieťaťu v kľúčových momentoch života oporou. Ak si to už muž veľmi praje a žena nástojí, nech sa drží žene pri hlave a nech nebude zbytočne zvedavý na to, čo sa deje nižšie (kde je to väčšia dráma ako výkriky a slová, momenty, ktoré muža môžu hlboko zasiahnuť). A nech si každá žena dvakrát premyslí, či jej partner zvládne prvýkrát v živote vidieť milovaného človeka v bolestiach a na pokraji síl. Možno sa bude tváriť ako hrdina, ale hlboko vo vnútri ho to môže zlomiť. Psychike totiž nevysvetlíte, že je to "iba" pôrod.

Nastrihnúť, nenastrihnúť?

Ženy dnes prichádzajú na pôrodnícke oddelenia plné rôznych, ale aj neoverených informácií z internetu a od iných žien, a s bizarnými požiadavkami. Občas ich zaujímajú viac ako živé a zdravé dieťa, čo je už veľmi smutné. Často preberaná problematika nastrihnutia hrádze je podávaná tak, že lekár si chce uľahčiť pôrod, tak strihá hlava-nehlava. Určite to tak nie je, nakoľko si každý lekár dáva epiziotómiou iba robotu navyše - musí zašiť, čo nastrihol. Nebojte sa spoľahnúť na lekára, ktorý vie, čo je dobré a kedy je to správne. Vôbec nejde o nastrihnutie, ale o to, čo by mohlo nastať pri pretrhnutí hrádze - problémy s kontinenciou do konca života (neudržanie vetrov ani stolice).

Izolácia

Vyčerpanosť a nespolupracujúce dieťa ľahko narušia pocit sebaistoty, sebadôvery. "VIP izba" to všetko udrží v rámci štyroch stien, ale nepridá to na psychike. Ak už dieťa máte, asi je to úplne jedno, či ste na VIP alebo s inou ženou v jednej izbe. Ale ak je to vaše prvé dieťa, nebráňte sa stráviť prvé dni s niekým, kto má viac skúseností alebo ich nemá žiadne a vy aspoň zistíte, že určite nie ste nemožná, stáva sa to každej. Matku z vás nerobí kniha, ale skúsenosť (okrem ochoty dať dieťaťu zo seba to najlepšie). Hľadajte však spôsoby, aby vás nemal šancu premôcť pocit zlyhania. I prvé týždne doma môžu byť plné stresu. Neuzatvárajte sa do seba, nebojte sa pýtať skúsenejších žien a nebojte sa vyhľadať pomoc alebo prítomnosť dobrých priateľov. Partner nemusí chápať, hoci sa veľmi snaží - to z neho automaticky nerobí zlého partnera (avšak komunikujte spolu, vyjadrujte svoje pocity, partner vám nevie čítať myšlienky), ale vy si zaslúžite dať všetko, čo vás trápi a s čím sa boríte zo seba von.

Nechcené dieťa

Žiť je jedinečná, neopakujúca sa šanca na obrovský zážitok. Každé dieťa si zaslúži žiť, mať možnosť objavovať, tvoriť, robiť tento svet krajším a hoci väčšina jeho života a rozhodnutí nebude závisieť od jeho matky, teraz je celý jeho život iba v jej rukách. Je to veľká moc i zodpovednosť, kedy vlastné ego a pohodlie musia ustúpiť, lebo tu nejde o mňa. Ak nie pre náboženské dôvody, aspoň z rešpektu k ochrane druhu Homo sapiens. Zaslúži si zo všetkých druhov azda najväčšiu úctu od počatia. Nikto žene nesmie vziať právo nechcieť vychovávať dieťa. Jej dôvody a rozhodnutia nemusíme chápať, stačí ich rešpektovať. Darovanie života a odovzdanie ho niekomu, aby ho 18 rokov chránil a viedol, je ale šľachetný čin veľkých osobností. Nikdy by sa nemalo pristupovať k pohlavnému styku nezodpovedne a vždy by sa po potvrdení tehotenstva mali zvažovať ďalšie možnosti, napr. utajený pôrod v nemocnici alebo hniezdo záchrany po príchode domov z nemocnice. I zrieknutie sa narodeného dieťaťa môže ženu raz vo svedomí dobehnúť, ale určite nie natoľko, ako vzatie mu práva na život. Väčšinou je adoptované dieťa milované ako vlastné a to môže každú takúto biologickú matku hriať pri srdci. Je iný pocit, ak odchádzate z nemocnice bez dieťaťa, ale ono žije. Zbavili ste sa ťarchy, zároveň sa zachovali hrdinsky a ešte máte ako bonus šesť týždňov na to, aby ste situáciu vedeli zvrátiť. A zasa je iné, keď odchádzate z nemocnice bez dieťaťa, ale s definitívou, boľavým či zasa o niečo menej citlivým svedomím. Vrahyňa je silné slovo, ale svedomie vás nikdy nepochváli, treba ho vždy nejakým spôsobom umlčať a to z vás môže urobiť niekoho úplne iného, niekoho, kým nie ste. Alebo ste v skutočnosti niekto, pred kým utekáte? Vždy si povedzte, kvôli čomu to naozaj potrebujete urobiť. Väčšinou to nie je túžba zbaviť sa toho druhého. Ide o vás a pred sebou neuniknete a ani sa týmto skutkom nezbavíte svojich problémov ani zodpovednosti.