Pohlavný styk v tehotenstve a po pôrode

Gynekologické vyšetrenia a poradne slúžia na to, aby ste boli informovaná o priebehu vašej gravidity a mohli konzultovať s lekárom, ktorý najlepšie pozná váš zdravotný stav, akékoľvek otázky; aj otázku vhodnosti pohlavného styku počas vášho tehotenstva. Ak je všetko v poriadku, predpokladá sa, že po období nevoľností (po 3. až 4. mesiaci tehotenstva), budete mať znova chuť zdieľať svoju intimitu s partnerom tak ako predtým. Netreba sa toho obávať. Ak tehotenstvo prebieha bez komplikácií, je potrebné dbať pred i počas styku na zvýšenú hygienu (najmä, ak ste boli predtým náchylnejšia na vaginálne infekcie) či zvážiť použitie kondómu, dopriať si viac nežnosti a zvoliť polohy, pri ktorých sa cítite pohodlne a sama môžete regulovať hĺbku a frekvenciu vniku partnerovho údu, resp. také polohy, ktoré bránia hlbokým prienikom penisu do pošvy (poloha na partnerovi, zozadu či zboku). Citlivé môže byť celé telo, najmä vaše prsia, o čom by mal partner vedieť. Potrebné je tiež použiť vhodný lubrikačný gél. Občas môže dôjsť k slabému krvácaniu, čomu je lepšie vyhnúť sa tým, že váš sex bude menej "divoký," pokiaľ ste boli predtým zvyknutí na opak. Nie je tiež vhodné používať sexuálne hračky a rizikové polohy.

Všetko, čo máte robiť, je byť vnímaví, citliví, pozorní a opatrní (muž sa naučí kontrolovať svoju vášeň a žena ho bez obáv upozorní na to, čo je pre ňu nepríjemné). Nie je správne odopierať si sex počas bezproblémového tehotenstva. Prvé mesiace, kedy sa necítite najlepšie, by ste nemali zabudnúť na svojho partnera a dopriať mu rôzne nežnôstky, ak ešte vy sama na ne nemáte chuť (samozrejme nie za každú cenu). Posledné mesiace gravidity vám obom môže prekážať partnerkine bruško, takže klasický pohlavný styk môže byť občas humorný, čo vás môže opäť prinavrátiť najmä k nežnôstkam s využitím predstavivosti tak, aby to bolo pre oboch príjemné a aby ste mohli obaja dospieť k vyvrcholeniu. Neohrozujte váš spoločný sexuálny život v prípade, že vám samotný lekár neprikázal sexuálnu abstinenciu počas tehotenstva, pretože po pôrode sa takmer dva mesiace striktne neodporúča realizovať klasický pohlavný styk a ani orálny sex partnerke. Mnoho mužov si totiž myslí, že hneď ako sa ich žena vráti po pôrode z nemocnice domov, ich sexuálny život bude od daného okamihu pokračovať bez problémov ďalej; no nie je to tak. Jemné tkanivá pošvy boli preťažené, pomliaždené a často i natrhnuté a trvá aj niekoľko týždňov, kým sa zregenerujú.

Keďže tehotenstvo, pôrod i isté obdobie po pôrode sprevádzajú ohromné fyziologické i duševné zmeny, počnúc hormonálnymi zmenami po emočný stres, netreba sa čudovať tomu, že "ubolená" a unavená žena nemyslí na sex a odmieta ho aj dlhší čas po pôrode. Vtedy je potrebná chápavosť muža a najmä jeho znalosť toho, čím všetkým musela žena prejsť, aby mu priniesla na svet potomka. Treba totiž počítať s nechuťou do sexu, prípadne s problémami pri sexe aj viac ako šesť mesiacov po pôrode (čo je spojené aj s vyčerpanosťou, ktorá pri osobnej a dôkladnej starostlivosti matky o dieťa neobíde žiadnu matku minimálne do nástupu obdobia batoľaťa). Je to bežný proces, ktorý mnoho mužov nedokáže pochopiť.

Každopádne netreba plánovať a ani vyžadovať od partnerky klasický pohlavný styk minimálne 6 týždňov po pôrode. Dokonca ani potom nemusí byť pre ženu pohlavný styk príjemný, najmä keď bola nastrihnutá a zošívaná hrádza a vstup do pošvy je ešte stále bolestivý.

Kým manželia čakajú na pozitívnu odpoveď lekára po vyšetrení pohlavných orgánov ženy, ktorá znamená, že už nič nebráni zrealizovaniu prvého popôrodného pohlavného styku, nemusia prepadať zúfalstvu, pretože to čakanie je možné si spríjemniť kvantom sexuálnych hier, ktoré nedráždia bolestivé miesta ženy. Dotykmi, maznaním sa, jemným dráždením klitorisu prstami a orálnym sexom (iba žena mužovi!) môžu obaja partneri dospieť k pre ženu šetrnému vyvrcholeniu. Muži by sa mali vyhnúť vkladaniu prstov dovnútra pošvy a orálnemu sexu kvôli možnej infekcii pošvy a maternice, ktoré sa budú spamätávať z pôrodu ešte niekoľko týždňov. Je známy jav vzduchovej embólie. Muž môže orálnym sexom nechtiac nahnať vzduch do pošvy, ktorý sa z nej dostane do ciev regenerujúcej sa maternice a tak spôsobiť svojej polovičke smrť.

Veľmi často sa stáva, že muž sa cíti byť novorodencom ohrozený, pretože pociťuje, že láska jeho ženy sa delí medzi dvoch. V skutočnosti je to len čas a starostlivosť, ktoré si dieťa vyžaduje prvé dva roky maximálne a naplno. Nesprávne pochopenie danej situácie môže u muža vyvolať žiarlivosť či pocit odvrhnutia. Na druhej strane, ak svoju ženu pozorne sprevádzal celým tehotenstvom, pôrodom a pozoroval ju pri kojení, mohlo to poopraviť jeho pohľad na ženské telo, jeho funkcie a odhaliť doposiaľ nepoznaný význam. Zvyčajne takto všetci muži nadobúdajú väčší rešpekt pred ženou ako takou (pred jej telom a jej poslaním ako matky) a stávajú sa pozornejšími. Posilňuje sa ich zmysel pre zodpovednosť a túžba ochraňovať. To, či byť alebo nebyť pri pôrode dieťaťa, by mal zvážiť každý muž podľa svojich predpokladov a povahy. Aj tí najsilnejší muži, ktorí absolútne netušili, do čoho idú, zmeraveli pri pohľade na krv, pri výkrikoch a stonoch od bolesti. Žiaden pôrod, a najmä ten prvý, nie je jednoduchou záležitosťou. Niektorí muži dokonca začali trpieť silným pocitom viny a nechuťou na sex, čo našťastie nebolo trvalé, ale spomienka na traumatizujúci zážitok ostala. Ženy sa totiž s podobnými situáciami dokážu vyrovnať rýchlejšie a statočnejšie ako muži.

Dieťa je reálnou zmenou a hoci príjemným zásahom do života manželov, vypätie, stres a únava robia svoje. Vtedy je pomoc rodičov, blízkych a priateľov na nezaplatenie. Je potrebná najmä kvôli tomu, aby novopečení rodičia mohli nerušene stráviť chvíľu pri činnostiach, ktoré mali i predtým najradšej. Ženám sa zvyčajne vráti chuť na sex po niekoľkých týždňoch až mesiacoch po pôrode a muži by to mali rešpektovať. Predsa len vyčerpanosť a možno i strach z toho, že v krátkom čase znova počnú, nie sú veľkou motiváciou na sex. Ak by sa ani po niekoľkých mesiacoch chuť do sexu nevrátila, nie je hanbou vyhľadať lekára. I keď vyčerpanosť zo starostlivosti o dieťa pretrváva, rodičia si musia vedieť nájsť čas aj na spoločný oddych a zábavu - musia chcieť. Dieťaťom sa predsa spoločný život manželov neskončil, ale pokračuje ďalej.

Keď sú už obaja partneri pripravení a schopní mať prvý pohlavný styk po pôrode, je dobré začať pomaly s využitím polôh, pri ktorých môže žena kontrolovať hĺbku a tempo partnerovho vniku (žena sedí na mužovi alebo partneri ležia vedľa seba, otočení tvárou k sebe). Hormonálne zmeny i stres môžu spôsobiť suchosť sliznice pošvy, preto je dobré používať aspoň prvé mesiace vhodný lubrikačný gél.

Hormonálne zmeny, stres a prerušovaný spánok môžu u žien citlivých na záťaž vyvolať preťaženie vo forme klasickej alebo popôrodnej depresie. Klasickou depresiou trpí po pôrode polovica až dve tretiny žien. Prejavom sú najmä smutná, skleslá nálada či nepokoj. Podráždenie či úzkosť sa môžu striedať s periódami plaču. Zvyčajne to trvá iba niekoľko dní, najmä pri prvorodičkách a ženách, ktoré mali skúsenosť s premenštruačným syndrómom.

Popôrodnou depresiou trpí 10 - 15% žien. Jej častými príznakmi sú podráždenosť, nervozita, smútok, zlá nálada, pocity mizérie, plač, poruchy spánku, znížená chuť do jedla, pocit straty energie, panická úzkosť, strach, napätie, pocity vlastnej neschopnosti a zúfalstva, ktoré môžu vyústiť až do myšlienky na vlastnú smrť či pokusu o samovraždu. Riziko popôrodnej depresie stúpa pri ženách, ktoré majú celkovo problém s depresiou, po tehotenstve plnom stresu, nechcenom či neplánovanom dieťati, bez predchádzajúcej i súčasnej emočnej podpory partnera a blízkych alebo pri dieťati, ktoré si kvôli dočasnému či trvalému hendikepu vyžaduje zvýšenú starostlivosť.

Riešením je rozprávať sa o problémoch, dostávať podporu a oporu zo strany manžela a blízkych, rovnako ako aj ponúknuť pomoc pri starostlivosti o dieťa (ktorú treba vedieť prijať). V prípade potreby môže lekár predpísať antidepresíva. Dôležité je naučiť sa s podporou iných lepšie zvládať stres vyplývajúci z materských povinností. Depresia je ochorenie ako každé iné. Netreba sa hanbiť o nej rozprávať a už vôbec nie je namieste obávať sa toho, že kvôli priznaniu si problému by ste mohli prísť o svoje dieťa. Keďže mať dieťa je pre každá matku stresujúce a v prvých mesiacoch aj veľmi vyčerpávajúce, treba redukovať všetky povinnosti, ktoré ste zvykli vykonávať pred pôrodom (a ktoré možno boli tiež stresujúce) a naučiť sa prijať pomoc od iných (potrebovať pomoc neznamená zlyhať či ukázať vlastnú neschopnosť, resp. ponížiť sa; všetci potrebujeme pomoc a máme si ju poskytovať vzájomne a nezištne). Dodržiavať správnu životosprávu, využiť každú príležitosť na kvalitný spánok, do starostlivosti o dieťa zapájať aj partnera. Je potrebné sa veľa rozprávať s partnerom a inými mamičkami detí, ktoré prechádzajú alebo prešli tým istým problémom ako vy. Netreba zabudnúť na to, že s podporou a prípadne i terapiou sa problém vyrieši tak rýchlo, ako je to možné.

Postnatálna psychóza je oveľa závažnejšia ako popôrodná depresia a vyskytuje sa pri jednej z 500 žien. Táto žena buď v živote už sama prežila obdobie prejavu vážnej duševnej poruchy, ktorú prekonala, resp. stále prekonáva, alebo sa porucha vyskytla pri niekom inom z rodiny, a tak je pre ňu predpoklad. Ochorenie sa môže prejavovať nepokojom, zmätenosťou, preludmi, počutím hlasov alebo videním vecí, ktoré neexistujú, mániodepresívnou poruchou. Symptómy sa objavujú po niekoľkých dňoch až týždňoch po narodení dieťaťa. V prípade psychózy je potrebné neodkladne navštíviť psychiatra.