Žiť v pokoji a odovzdanosti

12.04.2018

Lk 24, 35-48

Dnešné časy sa vyznačujú najmä svojou uponáhľanosťou. Každý sa za niečím ženie a nikto nemá ani minútu nazvyš. Žijeme v neustálom strachu a nepokoji, ako to všetko zvládneme a nevieme sa dočkať toho, kedy konečne aspoň na chvíľu vypneme a vydýchneme si. No často už aj počas oddychu myslíme na povinnosti, ktoré nás čakajú, až úplne strácame schopnosť oddychovať.

Sme ako učeníci, ktorí sa po Ježišovej smrti obávali, čo bude ďalej. Zažili množstvo úžasných vecí, na ktoré však kvôli strachu z budúcnosti úplne zabudli, až priam stratili vieru. Práve tak, ako kedysi im, tak aj nám chce Ježiš v našej situácii povedať slová: "Pokoj vám." Ježiš nehovorí, že všetko stihneš alebo urobíš dokonale. On hľadí ďalej. Určite od nás nechce, aby sme všetko zanechali, no taktiež nechce, aby sme sa zbytočne znepokojovali nad dočasnými vecami.

Ježiš túži vdýchnuť do našich životov pokoj a radosť. Chce nás urobiť šťastnými. No na to, aby sme to dokázali prijať, potrebujeme ho dať na prvé miesto v živote. Ak máme na prvom mieste toho, ktorý nás miluje, niet sa čoho obávať. A aj keď sa nám niečo nepodarí, máme istotu, že On nás povedie.

Učme sa počas tohto veľkonočného obdobia spolu s učeníkmi dávať Ježiša na prvé miesto, aby sme boli tak, ako oni, pripravení prijať aj Svätého Ducha.

Autor: Pavol Z.