Zamyslenie nad témou mesiaca (november 2017)

01.12.2017

Uvedomujem si, že téma, ktorej sa chcem venovať, môže vyznieť akože "prichádzam s krížikom po funuse", veď v týchto dňoch všetci žijú Vianocami... Ale nevadí, môj decembrový návrat k novembru bude o "funuse". Totiž na začiatku posledného jesenného mesiaca zvyknú ľudia (nielen veriaci) navštevovať cintoríny (chodiť na hroby - aj tak sa tomu ešte hovorí). Nie všetci tam robia to isté - jedni pália sviečky (vlastne to skoro každý), iní spomínajú, ďalší sa modlia za zosnulých a niektorí sa iba tak prechádzajú a debatujú. Nájdu sa aj takí, čo na "Dušičky" na cintorín nezavítajú. Počul som názor, že chodiť na hroby je zastaraný zvyk, že je to celé zbytočné, lebo mŕtvym to nepomôže a pre nás žijúcich strata času a peňazí.

Hľa, aký rozptyl v chápaní a prežívaní "dušičkových" sviatkov. Závisí to asi najviac od toho, čomu kto verí v súvislosti s tzv. poslednými vecami človeka (smrť a posmrtný život). Isté je, že všetci zomrieme, to nás spája v pohľade na vec. Oveľa zaujímavejšia otázka je, čo bude s nami po smrti. Jedni veria, že NIČ, ďalší veria na reinkarnáciu, iní na večný život. V prípade posledných sa ľudia rôznia podľa toho, či veria v posmrtné očisťovanie alebo očistec nepripúšťajú (napr. evanjelici).

Pre mňa ako vyštudovaného matfyzáka z logiky veci vyplýva, že nemalá časť ľudí sa mýli a žije v blude. Totiž nemôže to byť tak, že je aj NIČ, aj reinkarnácia, aj večný život. Isté je, že voľáko to s nami po smrti dopadne. Ak je NIČ - potom žijú v hlbokom omyle všetci "reinkarnátori" aj všetci kresťania. Ak je večnosť - potom sa mýlia ateisti aj "reinkarnátori". Skrátka, nemôže mať každý pravdu! A možno sa (teoreticky) mýlia všetci zmienení a celé to bude s nami po smrti nejako inak. Aj s očistcom sa nedá len tak "vybabrať", že veď to je jedno, čo veríme, hlavne že sa máme radi. Očistec buď je, alebo nie je! Buď sa mýlia katolíci, buď evanjelici, alebo jedni aj druhí... Skrátka nejaká pravda o tom, čo s nami bude po smrti, musí byť!

Zdá sa mi, že je to dosť dôležitá otázka. Nechcel by som v tejto záležitosti "veriť na blbosti" a byť (žiť) v omyle. Ako kresťan katolík (a ešte k tomu kňaz) mám v tejto veci svoje pevné presvedčenie (vieru). Možno je to pre niekoho divné - mať pevné presvedčenie. "Modernejšie" je asi zaujať postoj - na tom nezáleží, veď nech si každý verí, čo chce... Nemôžem sa však tešiť z toho, keď je niekto v blude. Preto voči ľuďom, ktorí veria na iné ako ja (NIČ, reinkarnácia, žiaden očistec), zaujímam postoj: MÝLIŠ SA, ALE MÁM ŤA RÁD. Nakoniec podľa mňa budú vďační aj za ten očistec, v ktorý neveria. Ja verím, že sa im ešte zíde.

Autor: Ján Kliment