Zamyslenie nad témou mesiaca (júl 2017)

08.08.2017

V júli u mňa zarezonovali dve kauzy, zhodou okolností sa odohrali takmer naraz a hneď na začiatku mesiaca - kauza Sagan a prípad zatvorené obchody na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Tá prvá suverénne mediálne prevalcovala tú druhú, ale obe majú svoju výpovednú hodnotu. Začnem tou menšou.

Prvý raz sa stalo, že okrem Veľkonočnej nedele, Vianoc a Nového roka ľudia nemohli nakúpiť v deň štátneho sviatku. V utorok 4. júla (keď nám vyrazili Sagana), boli natrieskané obchody. Osobne som nakupoval v petržalskom Tescu, môžem potvrdiť. Niektorí však zabudli alebo nestihli, a tak sa na druhý deň vydali na nákupy k susedom. Vo večerných správach v telke bola reportáž, ako sa v smere do Rakúska tvorili kolóny áut. A niektorí vodiči sa veru na kameru aj rozhorčili, že ak bolo zámerom, aby ľudia trávili viac času s rodinou, tak "Pán Boh zaplať" za takto strávený čas v zápche na rozhorúčenej ceste... K tomu sa mi žiada napísať iba dva postrehy. Je mi úprimne ľúto všetkých, čo nevydržia 24 hodín bez návštevy obchodu. (Viem, oni o moju ľútosť nestoja.) Nuž a trávenie voľného času s rodinou v zápche do Rakúska v aute? Verte, ani ja by som nechcel takto "plodne" využiť voľný deň...

Ale poďme na kauzu, ktorá pohla Slovenskom oveľa viac. Najskôr si povedzme, že podľa mojej skromnej mienky (hoci by nemusela byť až taká skromná, keďže sa považujem za aktívneho hobby-cyklistu a čo-to sa veci rozumiem; okrem toho cyklistiku sledujem dávno pred Saganom) vylúčenie Sagana bolo úplne nespravodlivé. Osobne zastávam názor (a nie som v tom sám, aj iní od fachu - rozumej od bicykla) si úprimne myslia, že ani len nemal byť nijako potrestaný, tzn. žiadna penalizácia, žiadna pokuta, pretože skutok sa jednoducho nestal! Z tohto pohľadu sa mi aj s odstupom vyše mesiaca zdá, že sa mi asi sníva, keď Sagana pre nič za nič vyrazili z pretekov. Do úžasu ma privádza aj neskoršie alibistické a trápne vyjadrenie šéfa rozhodcov, že treba zaviesť videorozhodcu, aby sa v budúcnosti predchádzalo sporným rozhodnutiam. Azda nemali k dispozícii všetky tie videá, ktoré dokazujú Saganovu nevinu? Čo sme sa však vďaka tejto kauze dozvedeli o sebe?

Dozvedeli sme sa, že Sagan sa zachoval chlapsky voči Cavendishovi, statočne voči médiám a ukázal nám všetkým, že šport je v prvom rade zábava. A keď nejde o život, nejde o nič (hoci o život cyklistom išlo, fanúšikom a novinárom rozhodne nie). Zábava na Tour de France 5. júla pre väčšinu Slovákov skončila, ale život ide (išiel) ďalej. A o zábavu so Saganom sme mali opäť postarané na pretekoch Okolo Poľska.

Zaujímavé však boli nielen reakcie Petra Sagana. Oveľa interesantnejšie boli reakcie novinárov a fanúšikov. A medzi fanúšikmi to nedopadlo moc dobre. "Žičenia" Cavendishovi, aby zdochol, skapal a podobne svedčia o úbohosti charakteru. Priznám sa, aj ja ho považujem za "hajzla", ktorý nie je schopný priznať si chybu a ktorý sa nerozpakuje používať neférové spôsoby v zápale boja. Znalci vedia, o čom hovorím. Ale želať mu skorú smrť? Ďakujem, neprosím.

Novinári sa tiež mohli v téme "vyžiť" a aj sa vyžili. Predstavitelia alternatívneho videnia sveta mali vďaka "kauze Sagan" možnosť pospájať nespojiteľné (futbal, Matej Tóth, Sagan), aby sa utvrdili, že oni všetko správne vidia (aj do zákulisia), všetkému rozumejú a zaručene majú pravdu. Mainstreamisti (mienkotvorní, vraj na nikom a na ničom nezávislí) si zase zgustli, že aká je Slovač tupá, všade vidí samé sprisahania, ako nám všetci ubližujú a krivdia. A v mene národa spustili sebabičovanie za našu malosť a úbohosť. Nech sa páči! Avšak jedna moja kamarátka z prestížnej British International School v BA napísala koment k môjmu statusu na FB (citujem): "Moji britskí študenti i kolegovia tvrdia, že keby Sagan bol Brit, tak sa mu to nestane." Hľa, aj Briti konšpirujú (nielen Slováci) a čuduj sa svete - konšpirujú v prospech Slovákov. Zaujímavé.

Aký je z toho môj záver? Odpusťte Cavendishovi a rozhodcom (kresťania majú odpúšťať), kašlite na mudrlantské reči mainstreamistov (nenechajte si zobrať vášeň, ktorá k športu a životu patrí), nepreháňajte to s konšpiráciami (škodí to), sledujte cyklistiku naďalej, fandite Saganovi a bicyklujte. A zostaňte normálni!

Autor: Ján Kliment