Som iný, som kresťan

17.04.2018

Jn 10, 11-18

Ústrednou témou nedeľného evanjelia je podobenstvo o Dobrom pastierovi. Koľkokrát sme už počuli, čítali tieto slová či zamyslenia na tému Dobrého pastiera. Koľkokrát...

Nie tak dávno bolo vidieť v našich končinách pastierov oviec a dobytka na každom kroku. Pre staršie generácie je prirovnanie Ježiša k pastierovi viac ako symbolické. Ale chápeme aj my mladší, čo nám chce Boh týmito slovami povedať?

Niektorí známi sa ma už aj pýtali, prečo nás Boh volá ovcami. Však tie iba bľačia a idú jedna za druhou. Každý sme predsa originál. Nemôžeme aktualizovať toto evanjelium pre dnešné časy? Isteže, interpretovať či prekladať Sväté Písmo majú za úlohu biblisti, ale môžeme v tom nájsť aj iné, hlbšie veci, ako len pasúce sa ovce.

Keď sa pozrieme do Samuelových kníh, dočítame sa, že Dávid bol iba pastierom oviec; jednoduchý mladík, ktorý mal túto službu. Nakoniec sa stal pastierom celej Izraelskej monarchie. Boží služobník, ktorý počúval Boha, ale ktorý aj padol. I my sa môžeme identifikovať s Dávidom, veď jeho príbeh je aj naším príbehom.

"Mám aj iné ovce," hovorí Ježiš. Niektorí kresťania si v pýche myslia, že tu hovorí iba o tých druhých - hriešnikoch nechodiacich do kostola. Práve naopak. Aj ja som iný. Iný od Jána, Pavla, Petra, Jakuba, Katky, Moniky, Niny... Každý máme svoje osobné prežívanie, ktoré nemôžeme porovnávať. Inak cítime, inak myslíme, inak sa správame.

Naša inakosť nech teda nie je pseudonymom pre liberálnu "inakosť", ale pseudonymom pre inakosť od tohto sveta. SOM INÝ, SOM KRESŤAN.

Autor: Patrik P.