Sexuálnu orientáciu človeka je možné určiť na základe fotografií jeho tváre

09.09.2017

Vedci analyzovali 35-tisíc profilov homosexuálov a heterosexuálov, mužov i ženy. Počítačový program, ktorý vyvinuli na Stanfordskej univerzite, funguje na princípe takzvanej "hlbokej neurónovej siete". U homosexuálov našiel celý rad abnormalít, ktoré ich odlišujú od heterosexuálov. Výsledky vedci uverejnili v odbornom časopise Journal of Personality and Social Psychology.

Neurónové siete sú u expertov na umelú inteligenciu veľkým hitom. Zo všetkých systémov vykazujú najviac úspechov. Vedia rozoznávať reč či obrázky. Program si všimol, že homosexuálni muži i ženy majú "genderovo atypické výrazy". Napríklad účesy a výraz tváre. Homosexuálni muži pôsobia viac žensky a homosexuálne ženy viac mužsky.

Dokonca zistil aj biologické rozdiely; homosexuáli majú užšie brady, dlhšie nosy a pretiahnutejšie čelá než heterosexuálni muži. Homosexuálne ženy mali mohutnejšie brady a menšie čelá v porovnaní s heterosexuálnymi ženami.

Aby vedci zistili, ako dopadne program v porovnávaní s človekom, nechali vybraných ľudí, aby sa pokúsili určiť podľa profilových fotiek orientáciu analyzovaných jedincov. V porovnaní s programom ľudia úplne prepadli - u mužov bola úspešnosť 61 percent a u žien 54. Ak mal počítač k dispozícii viac fotiek, úspešnosť sa priamo úmerne zvýšila. Ak rozhodoval človek, ani viacero fotiek analyzovanej osoby nemalo významný vplyv na úspešnosť.

Vedci, ktorí výskum robili, hovoria, že si v tvári nesieme viac informácii o sexuálnej orientácii, ako si uvedomujeme. Prišli s hypotézou, že sexuálna orientácia je výsledkom vystavania človeka iným druhom hormónov ešte v čase pred narodením - čo vlastne znamená, že sa ľudia ako homosexuáli rodia. Na základe výskumu sa domnievajú, že ženská sexuálna orientácia je oveľa voľnejšia ako mužská.

Zdroj: https://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1885438_umela-inteligencia-dokaze-rozpoznat-homosexualitu-vedci-tvrdia-ze-program-je-nebezpecny#