Poďte do ústrania a odpočiňte si

19.07.2018

Mk 6, 30-34

Leto je už v plnom prúde. Zovšadiaľ na nás kričia reklamy cestovných kancelárií s ponukami dovoleniek po celom svete a ponúkajú nám možnosť oddýchnuť si pri mori či na horách. Aj v evanjeliu počujeme slová Ježiša, ktorý pozýva učeníkov do ústrania trochu si odpočinúť. Určite oceňoval ich prácu, no ako ich Stvoriteľ vedel, že človek nemôže pracovať bez prestávky. Každý z nás sa občas potrebuje zastaviť a načerpať nové sily.

Podobne týmto evanjeliom pozýva Ježiš k oddychu aj nás. Mnohí celý rok pracujeme alebo študujeme, realizujeme sa vo farnostiach, vedieme deti, mládež či skupinky birmovancov, máme množstvo ďalších (nielen duchovných) aktivít, no mnohokrát nám uniká myslieť na oddych. Postupne nás takýto životný štýl vyčerpáva, až nakoniec stratíme akúkoľvek ochotu niečo robiť a "vyhoríme".

Skúsme si dať predsavzatie, že sa do konca leta pokúsime nájsť si čas na oddych - nabrať telesné sily, ale aj duchovné. Skúsme stráviť pár dní s rodinou alebo priateľmi, urobiť niečo len tak pre radosť, nájsť si viac času na modlitbu či zúčastniť sa aj nejakej duchovnej obnovy.

Buďme tí, ktorí sa rozdávajú ostatným, ako to robil Ježiš a jeho učeníci. No nezabúdajme, že sme obmedzení a aj my si občas potrebujeme vydýchnuť a nabrať silu do svojich povolaní.

Autor: Pavol Z.