Je moja tvár naozaj škaredá?

Keby sme si mali zvoliť vec, na ktorú sa všetci ľudia na Zemi najčastejšie sťažujú, bolo by to určite ľudské telo. Od hlavy až po päty. Najviac pozornosti prikladáme nedostatkom na našej tvári, pretože tvár je to prvé a najhlavnejšie, čo sami na sebe i na ostatných vidíme, kam sa dívame pri vzájomnej komunikácii.

Tiež som si v mladosti prešla trápením sa nad svojou tvárou. Riešila som svoje pehy, nepáčil sa mi trošku ohnutý nos, tvar obočia, niekedy úplne všetko. No zmenilo sa to. V tých časoch medzi nami babami bola veľmi populárna chlapčenská skupina Backstreet Boys. Päť rôznych chalanov, každá si mohla vybrať svoj idol. A potom sme hovorili niečo v štýle: "Mne sa páči Nick, on je taký hanblivý." "A mne zasa A.J., taký frajer, rebel." No a takto sme sa delili na skupinky, a každej sa páčila tvár niekoho iného. Ale keď sa na to pozrieme bližšie, bola to naozaj iba tá tvár? Časopisy a ich videoklipy každému pridelili určitý charakter a my, dievčatá sme sa iba podelili podľa toho, o akom chlapcovi sme snívali. Tie, ktoré chceli takého drzého rebela, mali radi A.J. a podobne. Ak by médiá tento charakter priradili k Nickovi, tak by sa im páčil zase on, hoci s úplne iným výzorom.

Ďalšia vec, ktorá mi pomohla sa prestať trápiť nad mojou tvárou, sa týkala bývalých partnerov ľudí v mojom okolí. Dvaja, ktorí tvorili nerozlučný pár, páčili sa jeden druhému a neskôr sa rozišli. Veľakrát som počula jedného z nich povedať o svojom bývalom partnerovi: "Nechápem, ako som mohol/mohla byť s takým škaredým/s takou škaredou." "On/a nie je až taký/á pekný/á, ako keď sme spolu začali." Prečo sa jeden človek druhému páči a zrazu sa záhadne páčiť prestane, hoci vyzerá tak isto? Opačným príkladom sú partneri, ktorí sa dali dokopy a hovoria, že sa jeden druhému vôbec nepáčili, ale keď sa spoznali, tak už sa im začal páčiť aj výzor toho druhého.

Tieto úvahy ma jednoducho priviedli k tomu, že krása vlastne vôbec nesúvisí s výzorom našej tváre. Oveľa väčšiu úlohu tu zohrávajú sympatie vychádzajúce z vnútorného charakteru. Nie, to nie je iba taká fráza. Vyššie uvedené príklady sú toho krásnym dôkazom. Na prvý pohľad sa nám človek nepáči, ale po spoznaní jeho povahy, ktorá je nám blízka a akú sme hľadali, si začneme vravieť: "Veď je celkom zlatý/á, má pekné toto a tamto. A potom, keď sme párik, zdá sa nám najkrajší/najkrajšia na svete. Naše vnútro jednoducho mení obraz našej tváre v očiach ostatných.

A čo v prípadoch, ak nejde o vzťahy partnerské? Pre škaredú tvár sa hanbíme aj pri bežnom styku s ľuďmi, myslíme si, že sa každý díva iba na nás a premýšľa, že nevyzeráme dobre, vidí každý nedostatok. Predstavme si to teraz opačne. Koľko tvárí stretnete v priebehu dňa? Cestou do školy, práce, v obchode; susedov, či náhodných chodcov. A koľko z týchto tvárí analyzujeme a všímame si ich nedostatky? Odpoveď je asi blízka nule. Nikto sa v priebehu dňa nesústreďuje na to, kto má ako postavené oči, hrúbku pier či zakrivene nosa. Na svete je obrovský počet rôznych tvárí a keby sme si dôkladne obzreli každú, uvidíme, že nedostatky sú na každej z nich. Ale tak ako sa my nesústreďujeme na nedostatky ľudí naokolo, tak isto sa ani to okolie nesústreďuje na tie naše. Nám sa môže zdať naša tvár aj škaredá, lebo ju vidíme vo všetkých podobách, ktoré tvár môže mať (niekedy príliš subjektívny pohľad a úsudok - poznačený dlhodobým pohľadom na samého seba); unavenú, po prebudení, pri plači, keď je podráždená, v chorobe, na zle zachytených fotkách a v mnohých iných, nie príliš lichotivých situáciách. Lenže okrem nás a prípadne členov rodiny, nikto iný nepozná všetky tieto podoby našej tváre. Ostatní nás vidia iba v tej konkrétnej situácii, keď sme už vlastne upravení "na von". Naša tvár je pre nich úplne normálna ako tvár tých ďalších desiatok ľudí, ktoré počas dňa uvidia.

Napriek tomu sa niekedy naozaj objavia ľudia, ktorých by sme mohli nazvať škaredými. No aj v tých prípadoch nejde ani tak o konkrétne črty tváre, ako o celkový dojem. Je potrebné sa celkovo starať o svoje telo, tvár, vlasy. Dodržiavať hygienu, byť slušne upravený, oblečený, prípadne ošetrovať akné. Ženy sa môžu naučiť svoje mierne nedostatky zakryť primeraným make-upom, nechať si poradiť od kozmetičky, nájsť tipy na internete. Takisto čisté a upravené vlasy a nechty zanechávajú dojem väčšej krásy.

Najviac však našej tvári prospeje zmena nášho myslenia. Majme radi samých seba, akceptujme telo, ktoré sme dostali a nepozerajme sa na seba kriticky. Každý človek na svete nájde ľudí, ktorým sa páči a rovnako nájde ľudí, ktorým sa nepáči. Nám sa tiež možno zdá niekto škaredý, a pritom sa inej osobe páči. Na zemi je niekoľko miliárd ľudí rôzneho výzoru. Aj keby sme akokoľvek (ne)chceli, vždy sa niekomu jednoducho páčiť budeme a inému nie. Nejde o to, aby sme sa páčili čo najvyššiemu počtu ľudí. Začnime sa páčiť samým sebe. Pracujme na svojom charaktere, buďme dobrými, veselými a morálnymi ľuďmi. Snažme sa žiť pozitívne a tešiť sa zo života. Ak v sebe rozvinieme nádhernú osobnosť, táto vnútorná nádhera sa vpíše aj do našej tváre, pohľadu, úsmevu. Spomeňme si na to, keď sa najbližšie budeme cítiť škaredí (Daniela).