Porozprávaj sa o citlivých témach

s dobrovoľníkom

meno: Daniela

vek: 33

vzdelanie/profesia:

pedagogička

rodinný stav: 

vydatá, 2 deti

koníčky a záľuby: 

rodina, výchova a vzdelávanie detí a mládeže, cudzie jazyky, osobný rozvoj, pozitívne myslenie a motivačná literatúra, tanec, hudba

ja som (charakteristika seba, čo je pre mňa veľmi dôležité, čoho sa nechcem vzdať, čo som už dosiahol/dosiahla, po čom túžim, čo plánujem): Som človek, ktorý ako každý iný, hľadá svoju cestu životom. Ten nám často kladie do cesty rôzne prekážky, či už väčšie, alebo menšie. Snažím sa ich prekonávať a zachovať si pri tom pozitívne myslenie, z každého nezdaru sa s pokorou niečomu priučiť. Pracovala som ako stredoškolská učiteľka a momentálne som na materskej dovolenke.

Mám ďalšie ciele a želania, ktoré by som si rada splnila. Začínam nové štúdium a dúfam, že sa mi podarí nájsť nové zamestnanie, v ktorom to všetko využijem a budem môcť ďalej profesijne rásť. Túžim byť svojou prácou pre okolie a ľudí prospešná a stále mať dosť času na svoju milovanú rodinu, ktorá je pre mňa najdôležitejšia.

kvôli čomu som sa rozhodla pre dobrovoľníctvo (moja motivácia): Sama mám odžité chvíle, keď som cítila potrebu prediskutovať svoj problém, situáciu s niekým, kto by ma vypočul a povedal mi svoj názor, alebo aspoň vyjadril pochopenie, či poskytol vzácnu radu. Nie vždy cítime, že sa môžeme zdôveriť rodine, priateľom. Buď preto, že nemáme dôverné vzťahy, alebo ide o príliš citlivú tému a hanbíme sa. Ľudia by si mali byť blízki a komunikovať spolu, ale zdá sa mi, že v tejto rýchlej dobe sa vzťahy medzi ľuďmi menia, a človek, ktorý má na internete stovky priateľov, sa môže v reálnom živote cítiť sám a túžiť sa s niekým zhovárať. Mám dar počúvať, mám rada ľudí a úprimne sa zaujímam o všetko, čo sa so mnou rozhodnú zdieľať (a som im za to vďačná). Niekedy sa problémy zdajú príliš veľké, a pritom sa stačí o ne podeliť, dostať ich zo seba a veci uvidíme v inom svetle, ľahšie, ako sa zdali. Preto by som túto možnosť chcela prostredníctvom Citlivých tém ponúknuť aj ja.

kontakt pre súkromný dialóg: dea@citlivetemy.sk

moje články na Citlivých témach: TU

poznámka: Do správy mi, prosím, napíš aj svoj vek/rok narodenia. Ak potrebuješ zvýšiť sebavedomie, začať myslieť pozitívne a viac si veriť, tiež ti dám rada tipy a triky, ktoré pomohli mne.

meno: Tomáš

vek: 45

vzdelanie/profesia: maturita/jednatel společnosti

rodinný stav: 

rozvedený, zadaný, 3 deti

koníčky a záľuby: 

moje děti, dvě práce, politika, dobrovolnictví

ja som (charakteristika seba, čo je pre mňa veľmi dôležité, čoho sa nechcem vzdať, čo som už dosiahol/dosiahla, po čom túžim, čo plánujem): Jsem obyčejný člověk z velmi skromných poměrů, který se musel vždy spoléhat jen sám na sebe. Z mého manželství, ukončeného rozvodem kvůli jiným věcem, než je moje nestabilita či nespokojenost se sexuální orientací (partnerka o mojí sexuální orientaci věděla), mám 3 děti, které velmi miluji. Po rozvodu se moje náklonnost k mužům ještě více rozvinula. Dnes podnikám a věnuji se i veřejným činnostem. Jsem za to, že když se někdo rozhodne pro jakýkoliv partnerský vztah, mělo by to být ve věrnosti, pravdě, upřímnosti a vzájemné úctě obou partnerů. Sebe nestavím za vzor, ale za příklad toho, jak se také dá žít.

kvôli čomu som sa rozhodol pre dobrovoľníctvo (moja motivácia): Možnost fungovat jako dobrovolník na této webové stránce mi je velmi sympatická, i když mohu mít na některé věci jiné názory, jak je prezentováno v článcích o homosexualitě. Někdy se mi autor stránky zdá být příliš kritický či názorově jinak orientovaný. Souhlasím však s myšlenkou spojit se pro dobrou věc bez ohledu na vlastní přesvědčení či osobní cestu dobrovolníka. Jsem Čech, a jak u nás, tak i na Slovensku je v popředí jiný názor na vznik homosexuality a psychický obraz homosexuála, resp. zvykli jsme si na ni a žádný psychický obraz neřešíme, homosexuální svazek vnímáme úplně normálně. Nechci řešit tyto rozdíly, ale hledat to, co nás spojuje a v čem můžeme být užiteční pro druhé, pomoct těm, kteří to potřebují nejvíce. Velmi mě zasáhl osud mladého člověka - synovce pani Janečkové (z české Pošty pro Tebe). On právě kvůli homofobii, kterou šířil i jeho duchovní, si sáhl na okraj svých síl v boji za to, čím je. Neunesl ataky svého okolí a ukončil svůj život. Tyto kruté a nesmyslné osudy mě velmi citově zasahují (a zároveň mě rozčilují křivdy, nespravedlivost), protože cítím bezradnost těchto lidí a potřebu dlouhodobého vedení a citlivého přístupu k nim. Velmi rád bych svou přítomností na této stránce pomohl psaným slovem někomu, kdo by snad potřeboval oporu a pochopení, aby nebyl ve "svém světě" úplně sám. Ztráta lidského života jen proto, že mu nikdo nedovedl poskytnout první pomoc, je vždy tragická. Rád bych pomohl k tomu, aby bylo stále méně a méně lidí odsuzovaných za to, čím se liší od většiny.

kontakt pre súkromný dialóg: tom@citlivetemy.sk

poznámka: Odpovím co nejdřív, jak to půjde. Přes e-mail můžu poskytnout i svůj Skype anebo Facebook.

Verejná diskusia s dobrovoľníkmi